Monika Štípková pracuje pro družstvo SDZP čtyři roky na pozici operátorka call centra. Jako silný migrenik hledala práci, která půjde s tímto problémem skloubit. A našla…

Co vás do družstva přivedlo?

Především mé migrenózní záchvaty, které mě dokázaly a i dnes občas dokážou, pořádně potrápit. Stav ve kterém se v tu chvíli nacházím, snad nejde ani slovy popsat. Hledala jsem jako osoba s 20 % OZZ, tedy práci, kde je možné si nastavit flexibilní pracovní dobu a družstvo mi přesně tohle nabídlo. Byla jsem z této příležitosti naprosto nadšená a líbilo se mi, jak mě přijali, vše ukázali a dali mi možnosti si práci zorganizovat, jak potřebuji.

Jak tento Váš zdravotní problém vnímá okolí?

Obecně se migréna dost často zaměňuje za bolest hlavy. Velmi se to při běžné mluvě zaběhlo a tak když lidé slyší, že je někdo migrenik, působí to spíše jako kdyby trpěl hypochondrií, než, že by opravdu trpěl. Nicméně, lidé, kteří s tím mají zkušenost – mají známého, kamaráda nebo v někoho v rodině, tak už ví, že to není žádná výmluva, ale stav, kdy člověk například nemůže mluvit, zvrací a nesnese světlo. Moji kolegové o mém handicapu moc nevěděli, protože jsem v tomto směru dost introvertní a vnímala jsem to jako určité selhání, když nemohu podat stoprocentní výkon. Nicméně, nadřízený i kolegyně mi v případě nouze vždy vyšli vstříc a já vím, že se na ně mohu spolehnout.

Je pro Vás důležitý tým, ve kterém pracujete?

Bez přátelské atmosféry bych, já osobně, nemohla fungovat. Dobré mezilidské vztahy pro mě byly vždy důležité a družstvu je skutečně super nálada a s kolegyněmi se často scházíme i mimo práci.

Migrénami trpíte už desítky let, změnil se v tomto směru způsob léčby?

Ano, léčba se v tomto směru dost posunula, ale migréna je stále nevyléčitelná. Naštěstí už nemusím své stavy řešit analgetiky, které stejně příliš nezabíraly a podstupuji od loňského roku biologickou injekční léčbu, která mi pomáhá a cítím se lépe. Úspěšnost této léčby je v mém případě 80 %.

Pozice operátorky může být leckdy svízelná. ne vždy asi trefíte na milé a ochotné lidi. Co Vás na ní baví?

Mě vždy bavila práce s lidmi. Jsem přesvědčená, že se mohu domluvit úplně s každým, včetně problematických zákazníků. Pracuji se znalostmi z psychologie a dokážu přizpůsobit své chování a komunikaci každému na míru, tak aby byli ve finále všichni spokojení. Každý člověk má totiž v sobě něco hezkého a já se na to vždy zaměřím. Funguje to téměř ve všech případech. Aktuálně jsem velmi nadšená z projektu, který realizujeme pro Ministerstvo průmyslu a obchodu, kde firmám pomáháme s administrativně právními záležitostmi ohledně čerpání dotací. Velmi mě motivuje, když mohu lidem poradit a někomu takto skutečně pomoci. 

Hlas operátora je vždy velmi důležitý, vnímáte jak jste se s ním naučila pracovat?

Ano, určitě a moc mě práce s hlasem baví. Dokonce mě neustále přepadávají myšlenky, je to tedy jen spíše takový sen, že bych pracovala v rádiu jako moderátorka…Takže vlastně práce operátorky mi tenhle sen  velmi vzdáleně připomíná:-)

Co Vás, kromě povídání s lidmi, ještě baví? Jak si doplňujete energii?

Nejraději si užívám volný čas s rodinou, ta je pro mě vždy na prvním místě. Můj koníček je také vařeni, ráda chodím do přírody s rodinou a pejskem a relax také najdu při poslechu hudby. Nejsem, co se týče žánru, nijak ve výběru striktní, ráda si pustím rock i třeba house.