Jak udržet v práci příjemné klima a co změnilo Markétě pohled na život? To se dozvíte v tomto článku.

Jak jste se do družstva dostala?

V družstvu jsem už sedmým rokem, tři roky jsem byla operátorka call centra a čtyři roky jsem vedoucí. K práci jsem se dostala trochu kuriózně. Na gynekologii jsem zaslechla, že družstvo hledá operátory, a tak jsem je sama kontaktovala a práci jsem dostala. 

Zužitkujete ve vedoucí pozici své zkušenosti z praxe operátorky?

Jsem vděčná za to, že jsem si práci operátorky zažila na vlastní kůži, protože jen tak můžu být dobrou kolegyní a šéfkou, která opravdu ví, s čím se kolegové denně potýkají. Zároveň se snažím být všem maximální podporou, protože moc dobře vím, jak tato práce může být stresující. Nejde ale jen o to, udržet dobré klima a dělat “srandu”, ale také připravit kolegům takové podklady, aby dělali svoji práci dobře a zbytečně neztráceli čas dohledáváním informací. Mimochodem v časech, kdy jsem sama dělala operátorku a prodávali jsme po telefonu produkty, tak jsem vše, co jsem lidem nabízela, měla osobně vyzkoušené. Pro mě je priorita skutečně lidem pomáhat, proto jsem chtěla produkty znát a vědět, že jsou opravdu kvalitní.

Co vám v práci dělá nejvíce radost?

Jak už jsem naznačovala, je to skutečnost, že mohu lidem pomáhat a být jim oporou. Ať jde o naše klienty, kterým pomáháme např. získat dotace nebo svým kolegyním, které občas potřebují vzpruhu a motivaci. Klidně se kvůli tomu převléknu na Mikuláše za čerta nebo jim na konci roku rozdám vysvědčení. Největší odměnou je když poté slyším, že se do práce opravdu těší a nechtějí pracovat z domova, i když tu možnost mají. 

Umíte být i tvrdá šéfka?

Umím pochválit a chválím moc ráda. Na druhou stranu se ale nebojím říci i konstruktivní kritiku a za průšvihy tak trochu vynadat. Co ale nesnáším je lhaní. To raději vyslechnu sebehorší pravdu než lhaní přímo do očí. 

Působíte velmi optimisticky, jaký je Váš recept na dobrou náladu?

No nebudu vám lhát, nebyla jsem vždy takto usměvavá. Mám za sebou manželství s tyranem, vážné zdravotní komplikace i tragickou událost, při které zemřel můj přítel a o mé přítomnosti na tomhle světě rozhodovaly doslova minuty. Dá se říci, že jsem se podruhé narodila. Když zažijete takové hrůzy, tak musíte přehodnotit svůj život, své přemýšlení a uvědomit si proč tady vlastně jsme. Já jsem přesvědčená, že hádky, zlo a nenávist do našich životů nepatří, a proto jsem se zařekla, že chci šířit dobrou náladu a úsměv.

Co Vám v těžkých chvílích nejvíce pomohlo?

Mám úžasnou dceru, která je pro mě motorem a spřízněnou duší. Mohu se jí s čímkoliv svěřit a postěžovat si. Byla to právě ona, která mi v minulosti zachránila život, je to zkrátka můj anděl strážný.

Jak vnímáte celkově práci v družstvu?

Víte, co je na družstvu skvělé? Je to ta pohoda, klid a podpora. Nikdy jsme od vedení neslyšeli žádný křik, nepříjemná slova…zkrátka to, co je běžné z jiných zaměstnání. Myslím si, že to, že se tady lidé do práce těší jsou hlavní plusové body. 

Co Vás baví mimo práci?

Moc mě baví háčkování. Moje výtvory se asi líbí, protože mě lidé oslovují s prosbou, abych jim něco konkrétního vyrobila. Nedávno jsem, jen tak sobě pro radost, uháčkovala modrého chameleona, který je tváří partnera družstva – společnosti ČSOB nebo pro dceru známe jsem vytvořila postavičku Wednesday ze stejnojmenného seriálu. Baví mě také výroba mýdel. Nedělám ale klasické kostky, mám ráda výzvy a teď mám zrovna rozpracované takové dračí hnízdo.