Co přivedlo Pavlínu do sociálního podniku a v čem jí SDZP družstvo motivuje?

Co vás přimělo vstoupit do sociálního podniku a jaká byla vaše motivace stát se součástí této organizace?

Moje dlouholetá profesní praxe je z oblasti médií a komunikace. Moje původní plány, ještě na vysoké škole při studiu oboru Sociální práce, byly pracovat v sociální sféře. Nicméně osud mě pak více nasměroval do mediálního světa, a tak jsem se plně profesi sociální pracovnice nevěnovala. Ve chvíli, kdy jsem se setkala se svým bývalým kolegou, Martinem Pencem, tak mě vize SDZP nadchla natolik, že jsem družstvu začala pomáhat právě s komunikací a o něco později i s klienty v oblasti sociálních služeb, které poskytujeme.

Jaké jsou podle vás největší výhody a přínosy práce v sociálním podniku?

Dovolím si tak trochu mluvit za naše zaměstnance, se kterými komunikuji při tvorbě článků a znám jejich životní příběhy. Tito lidé mě nepřestávají překvapovat s jakým odhodláním chtějí přispívat do společnosti, a i přes veškeré své zdravotní limity chodí do zaměstnání rádi a snaží se odvést kvalitní práci. To, co často u družstva vyzdvihují je kolektiv, přátelské prostředí, vstřícnost při častých absencích kvůli nemoci nebo rehabilitaci, a především práce bez stresu a tlaku. Je to pochopitelné, protože pokud máte zdravotní neduhy, tak je mnohem obtížnější odolávat tlaku, který je běžný v “klasických firmách”. Proto si myslím, že úloha sociálních podniků je nenahraditelná.

A co je přínos práce v družstvu pro Vás?

Jednoznačně zkušenost s jinou firemní kulturou a inspirace od kolegů, kteří statečně bojují se svými zdravotními problémy. Ten entuziasmus a dobrá nálada mě vždycky nabije.

Jak sociální podnik ovlivnil váš život a jak se vám pracuje v prostředí, které se zaměřuje na sociální prospěch?

Pracuje se mi skvěle! Konečně jsem se totiž vrátila ke svému původnímu záměru pracovat pro podporu těch, kteří pomoc společnosti potřebují. Navíc v družstvu je skvělé i to, že reflektuje trendy a aktuální potřeby trhu práce, takže vlastně splňuje takový ideál mého pracovního poslání: inovace a sociální prospěch. Zároveň mnohem intenzivněji vnímám, jak je tato oblast nedostatečně komunikována i podporována a jsem ráda, že mohu přispět, i když maličkým dílem ke zlepšení.

Můžete se podělit o příběh, který vás nejvíce ovlivnil nebo na který vzpomínáte jako na jednu z nejdůležitějších zkušeností ve vaší práci v družstvu?

Já ráda vzpomínám na zkušenost, kdy jsem byla poprvé s kolegou Ladislavem Mrázikem, na návštěvě u klienta. Láďa aktuálně dokončuje studium Sociální práce na FSE UJEP, ale už dva roky zpátky, tedy na počátku jeho cesty za titulem, mě naprosto překvapil svojí profesionalitou a přirozenou lehkostí se kterou s klientem komunikoval. Tehdy jsem si říkala, že tohle je prostě “talent od přírody” a tuhle profesi má v krvi.  Má můj obrovský obdiv za jeho vůli, protože i přes svůj hendikep si jde za svým snem a já i celé družstvo mu držíme palce!

Co Vás aktuálně baví nebo motivuje?

Jsem novopečená maminka, takže je to jednoznačně moje čtyřměsíční holčička. Ta mě baví i motivuje a já si mateřství neskutečně užívám.