Vašek Srnec je nová posila týmu SDZP a je velkou inspirací v jeho pracovním nasazení. Jaké jsou jeho podnikatelské ambice a kterému sportu naprosto propadl?

Vašku, Váš handicap je Duchennova svalová dystrofie, můžete nám o ní více povědět?

Je to neléčitelná nemoc, která způsobuje postupné ochabování svalstva. V důsledku toho jsem od dětství na elektrickém invalidním vozíku. Od 16 let používám dýchací přístroj a téměř pět let už používám plicní ventilátor 24 hodin denně, díky kterému ale mohu mluvit.

Vím, že se Vám podařilo vystudovat střední školu. Jak se Vám to podařilo?

Nebylo to jednoduché, ale nelituji toho. Studoval jsem ekonomii, takže se mi to aktuálně i trochu hodí, protože mám v plánu vlastní podnikání.

Prozradíte nám o tom více?

V roce 2018 jsem začal hrát powerchair hokej, tedy jakýsi florbal na elektrickém vozíku. Protože znám potřeby člověka, který takový vozík používá, tak jsem navrhl speciální vozík, který splňuje to, co potřebuji a s trenérem našeho mužstva budeme stavět prototyp, který chceme vyrábět. Samozřejmě konkurence na trhu existuje, i v Česku máme jednoho výrobce. Já si ale troufám říct, že naše designové a herní vlastnosti, jen tak někdo netrumfne.  

Jak jste se dostal do SDZP?

Narazil jsem na družstvo náhodou při surfování po internetu. Vyskočila na mě nabídka práce, a tak jsem zkusil na ni reagovat a bylo to. No vlastně ze začátku to vypadalo, že práce na dálku bude trošku problém, kvůli technice, ale nakonec se řešení našlo. Velmi mile mě překvapila ochota ze strany družstva a banky, pro kterou nyní pracuji. Vyšli mi maximálně vstříc a našli mi práci na míru.

Co konkrétně děláte?

Zpracovávám požadavky v systému pro banku ČSOB. Rád bych časem přešel na pozici Testera. Musí se ale vyřešit technické podmínky pro tuto práci, a to není zrovna snadné. 

Co Vás motivuje zařadit se do pracovního procesu?

To je jednoduché, jsem 24 hodin závislý na pomoci druhých, konkrétně mé rodiny a především maminky, která se o mě stará. Proto je pro mě hlavní motivace být užitečný, dělat něco, co má smysl a také si přivydělat, abych mohl rozjet podnikání a nebo i na občasnou osobní asistenci. Je to totiž velmi nákladná záležitost. Aktivní jsem byl vždycky, zkoušel jsem například dělat webové stránky, vytvářet 3D modely pro CNC frézování…Zkrátka cokoliv, kde bych mohl přispět. Nicméně, s mým stále se zhoršujícím handicapem, je nutné, abych mohl pracovat z domova, protože potřebuji asistenci 24 hodin denně. A to mi právě SDZP a banka ČSOB umožňuje. Moje vize je taková, že bych si chtěl dokázat vydělat na úplně samostatný život.

Jak se Vám líbí v týmu?

Jsem tady sice chvilku, ale oceňuji tu vstřícnost. Například původně jsem měl je do Prahy na zaškolení, ale kolegové mi vyšli vstříc připravili pro mě online variantu a ušetřili mi cestu.  Za to jsem opravdu moc vděčný.

Máte nějaký sen?

Bylo by parádní mít vlastní strojírenskou firmu, která by vyráběla vozíky a další pomůcky pro handicapované. Co se týče mimo profesní dráhy, moc mě zajímá využití technologií ve zdravotnictví. Čipy do mozku, robotické ruce…vůbec bych se nebránil do toho jít a vyzkoušet si to na vlastní kůži.

Co děláte mimo práci?

Powerchair hockey v SK Indians Plzeň, to je moje srdcovka. Hrajeme českou ligu a letos se nám podařilo získat třetí místo. No a když netrénuji nebo nehraji zápas, tak plánuji své podnikání. Pokud mi nějaký čas zbude, se rád podívám na pěkný film, dám si šachovou partii nebo přečtu nějakou dobrou knihu.