Ladislav Mrázik pracuje v SDZP tři roky, nyní na pozici administrativního pracovníka v sociální práci. Jeho osobnost je velmi aktivní a všestranná, proto nás zajímá hlavně jeho vize a sny za kterými si jde.

Jak jste se do družstva dostal?

Moje první spolupráce začala ještě když jsem studoval děčínskou Obchodní akademii. Tehdy jsem dostal nabídku testera e-shopu. Poté jsem si vyzkoušel tvorbu titulků pro zpravodajství a později i pozici administrativního pracovníka pro e-shop. Už tehdy se mi líbilo firemní klima a vstřícnost. Ve chvíli, kdy jsem začal studovat na FSE UJEP, tak jsem se stal i klientem služby sociální rehabilitace, která je zaměřená nejen na podporu při studiu, ale klientům nabízí například i pomoc při uplatnění na trhu práce a celkové řešení jejich obtížné životní situace. 

Jaký obor studujete a kam aktuálně profesně směřujete?

Studuji obor Sociální práce. Za mě je to ideální směr. Dokážu na to pohlížet, jak ze strany klienta, tak i z pohledu sociálního pracovníka, ke kterému aktuálně směřuji. Můj dlouhodobý sen je ale učit. Už při studiu střední školy, jsem si říkal, že bych se chtěl jednou do své třídy vrátit jako učitel. Už nyní ale vím, že bych tuto práce nechtěl dělat na plný úvazek. Myslím si totiž, že opravdu dobrý učitel, má neustálý kontakt s reálným životem a praxí. Jen tak může skutečně svým studentům předat informace, které v praxi nebo i ve svém běžném životě upotřebí.

Jak jste prožíval poslední měsíce, kdy nebylo možné studovat “na živo”?

Popravdě, mně výuka na dálku velmi vyhovovala. Nebylo nutné cestovat a velké množství přednášek bylo možné poslouchat i při jiné činnosti. Na výsledku to přitom vůbec neubralo, což mě dovedlo k uvědomění, zda by se ve školství neměla přehodnotit forma výuky. Já osobně vidím větší smysl v kombinované výuce.

Co Vám práce v SDZP přináší?

Mám rád barvitost a rozmanitost. Chci sbírat, co nejvíce zkušeností, abych se později mohl rozhodnout pro jeden konkrétní směr, kterému se budu naplno věnovat. Družstvo mi dává maximální podporu a volné ruce k tomu, abych se mohl rozvíjet, studovat a sám si zorganizovat práci. Zároveň je tady skvělý tým lidí, který mě inspiruje. Ze své praxe vím, že v oblasti sociálního podnikání to nebývá standard. Vím, že existuje řada “podnikatelů” s nekalými úmysly. Právě proto jsem rád, že mám, díky SDZP, zkušenost s těmi nejlepšími v oboru. Jen je škoda, že neférové jednání jiných firem, může kazit povědomí o sociálním podnikání.

Co Vás při práci nejvíce motivuje?

Pocit užitečnosti, pocit, že jsem součástí něčeho, co dává smysl a že pomáhám potřebným. Zkrátka chci společnosti oplatit, že mi pomáhá.

Co vás baví mimo práci? Jak dobíjíte své baterky?

Popravdě, vzhledem k tomu, že mám práci, studuji a ještě plním svou praxi při studiu, mé největší hobby je spánek:-) Nabíjí mě ale také umění, nejvíce poslech hudby. Přál bych si mít prostor se naučit hrát na klavír. Ale vím, že si mohu cestu účením trochu sám komplikuji, protože jsem velmi netrpělivý a chtěl bych rovnou hrát už náročnější skladby.

Baví mě také sledovat seriály, u kterých nejen odpočinu, ale třeba se dozvím i něco nového. Aktuálně mě baví seriál Dobrý doktor, který je o chirurgovi, který má autismus a neustále překonává své limity. Je to pro mě, do jisté míry, inspirující.