Rozhovor s náměstkem hejtmana Jiřím Kulhánkem o sociálním podnikání v Ústeckém kraji.
Jak se daří sociálnímu podnikání v Ústeckém kraji?
Aktuálně máme v Ústeckém kraji 26 sociálních podniků. Díky dotačním titulům, které jsme vypsali v posledním roce a půl, vznikly další, a kraj hodlá v podpoře vzniku nových sociálních podniků pokračovat. Inspirovali jsme se v Pardubickém kraji, kde mají zavedený velmi efektivní systém sociální politiky, a po jejich vzoru jsme zavedli podobný dotační titul. Cílem je pomoci zaměstnávat zdravotně a mentálně postižené.
Jaké překážky musí sociální podnikatelé řešit?
Na celostátní úrovni se nyní intenzivně řeší legislativa a podoba nového zákona. Jsme součástí různých kulatých stolů, kde vnímáme obavy a překážky, které musí sociální podniky překonávat. Často je to boj o přežití. Ještě z doby mého působení v roli starosty Kadaně si vybavuji, jak zdejší sociální podniky řešili neustále svoji existenci. My jsme se je snažili podporovat například nízkými nájmy. Obecně je problém v tom, že legislativa není příliš nakloněná těmto podnikům, což pro ně vytváří komplikovanou situaci.
Jaké jsou nejúspěšnější sociální podniky v našem kraji a co stojí za jejich úspěchem?
Máme v kraji mnoho úspěšných podniků, což nás velmi těší. Za jejich úspěchem stojí kombinace dobrého nápadu a lidského faktoru, přičemž empatie hraje zásadní roli. Bez schopnosti vcítit se do druhých nelze tento typ podnikání dělat. Příkladem úspěšných podniků jsou například palačinkárna v Litoměřicích, prádelna BOK & LK v Kadani, ústecký Fokus Labe, čokoládovna Mana v Krásné Lípě, chomutovský Masopust gastro nebo váš podnik SDZP družstvo. Ale je jich samozřejmě mnohem více.
Veřejnost vnímá sociální podniky spíše jako ty, kde handicapovaní vyrábějí keramiku nebo jiné dekorační předměty, nebo pracují v pohostinství. Jaká je aktuálně situace?
Toto už dávno neplatí. Aktuálně je to zhruba 50 na 50. Polovina podniků má tradiční zaměření, ale druhá polovina zajišťuje servis pro jiné firmy, často v technologické oblasti.
Jaké konkrétní kroky podniká krajská správa na podporu rozvoje sociálního podnikání?
Sociální podnikání se stává stále důležitější součástí regionálního rozvoje. Obce a města mohou hrát klíčovou roli podporou různými způsoby, jako je vytvoření podpůrného prostředí, poskytování finanční a technické pomoci a propojování v partnerství. Primárně se jedná o dotační tituly. Letos jsme také poprvé uspořádali Konferenci sociálního podnikání, kde se účastníci podělili o příklady dobré praxe a překážky, které musí překonávat. Byli zde i úředníci vlády a řešila se legislativní problematika. Součástí akce byla i prodejní výstava výrobků sociálních podniků. Celkově šlo o výměnu zkušeností a zvýšení povědomí u veřejnosti. Celá akce byla úspěšná a těšíme se na další ročníky.
Jaké vzdělávací a školící programy jsou k dispozici pro zaměstnance a vedení sociálních podniků v našem kraji?
Naši pracovníci absolvují školení, která jsou k dispozici ve spolupráci s MPSV. Organizujeme také semináře a workshopy zaměřené na aktuální programy podpory pro podnikatele, kde mohou sociální podniky získat důležité informace a dovednosti.
Setkáváme se často s názorem, že mnozí vidí v sociálním podnikání snadno vydělané peníze. Co si o tom myslíte?
Tento názor mají lidé, kteří nemají vhled a neznají běžnou praxi. Ano, podniky mohou čerpat různé dotace, ale dotační systém je přísný a každá koruna jde tam, kde má být.
Jaká legislativní opatření by podle vás mohla dále podpořit rozvoj sociálního podnikání na krajské úrovni? Přinese to více financí?
Připravovaný zákon by měl situaci zlepšit spíše funkčně než finančně. Ministerstvo stále razí, aby se podílely především kraje, od nichž více peněz tedy nejspíš nepůjde. Pro ilustraci: aktuálně máme žádosti v hodnotě 3 miliardy korun, ale k dispozici máme pouze 2,4 miliardy.
Jak vidíte budoucnost sociálního podnikání v našem kraji a jaké jsou vaše dlouhodobé cíle a vize v této oblasti?
Máme jasnou vizi a strategii a myslím, že jsme na dobré cestě. Samozřejmě, politika může do všeho vstoupit, takže jisté není nic. Já osobně bych byl moc rád, aby každá větší obec (třetího stupně) měla svůj sociální podnik, který by dal možnost lidem s handicapem se uplatnit. Tím se celkově zlepší situace v kraji.
Jak vnímáte působení SDZP družstva?
Nedávno jsme byli u vás na návštěvě a moc se mi líbí, co děláte. Jen tak dál!
Doplňující informace o podpoře sociálních podniků v Ústeckém kraji:
Ústecký kraj nabízí různé dotační programy jako „Podpora sociálních služeb v Ústeckém kraji“ a „Podpora sociálního podnikání“. Tyto programy poskytují granty a dotace na podporu sociálních podniků a projektů. Kromě toho kraj také nabízí vouchery na rozvoj podnikání, digitální vouchery a inovační vouchery, které jsou zaměřeny na podporu malých a středních podniků, jež chtějí zlepšit své podnikání prostřednictvím inovací a digitální transformace.
Kraj také organizuje semináře a workshopy zaměřené na aktuální programy podpory pro podnikatele, kde mohou sociální podniky získat důležité informace a dovednosti. Organizují se také školení, mentorství a networkingové příležitosti, kde se sociální podniky mohou propojit s potenciálními partnery, investory a zákazníky. Poradenské služby pak nabízejí pomoc s plánováním strategie, marketingem a finančním řízením.